Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

 

 

 

 

Na co si dát pozor při nebankovních půjčkách (nespotřebitelských) 

Na trhu nebankovních půjček a nebankovních úvěrů působí několik neseriozních společností a zprostředkovatelů. Týká se to hlavně půjček se zástavou nemovitostí a půjček bez náhledu do registrů. Poskytovatelé těchto půjček se občas snaží z lidí, kteří jsou již tak v obtížné situaci "vyždímat" prostřednictvím nevýhodných úvěrových smluv poslední zbytky financí a pomocí na oko výhodné půjčky se někteří snaží připravit klienty o jejich nemovitost.

Před tím, než si vezmete jakoukoliv nebankovní půjčku, si přečtěte následující informace.

Znaky podvodné půjčky nebo úvěru:


- Úvěr poskytuje fyzická osoba, která není podnikatel. V případě, že Vám úvěr nabízí fyzická osoba, kterou neznáte a která neposkytuje úvěr jako podnikatel ("neposkytuje ho na IČO"), je to důvod k zamyšlení. Úvěr Vám fyzická osoba může nabízet právě proto, aby se na takový úvěr nebo půjčku nevztahovala ochrana Zákona o spotřebitelských úvěrech. Samozřejmě, mohli jste narazit na poctivého člověka, který Vám půjčí peníze, aby Vám pomohl, ale jaká je šance, že na takového člověka narazíte, pokud to není Váš známý? 
- Neposkytnutí smlouvy předem, tlak na rychlý podpis úvěrové smlouvy. Základní znak toho, že to s Vámi poskytovatel půjčky nemyslí zcela poctivě je, že Vám odmítne poskytnout vzorové smlouvy předem k prostudování nebo odmítne vzory smluv poslat elektronicky. V takovém případě je na místě se velmi zamyslet, proč to tak dělá. Každý poskytovatel úvěru a půjček má nějaké vzorové smlouvy, ale pokud Vám je nechce poskytnout předem, znamená to, že ve smlouvě je něco, čeho si nemáte záměrně všimnout.
- Fiktivní výplata peněz. Při podpisu smlouvy budete nuceni podepsat, že jste převzali část peněz v hotovosti, aniž byste tyto peníze skutečně obdrželi. Lichváři a neseriozní společnosti se tak vyhýbají tomu, aby ve smlouvě uvedli vysoký úrok. Podepíšete-li jim, že jste převzali hotovost, aniž by jste ji skutečně dostali, bude mít neseriozní poskytovatel úvěru v ruce potvrzení, podle kterého Vám půjčil vysokou částku a vy jí musíte vrátit. Při takové půjčce bude ve smlouvě uveden pouze nízký úrok, takže lichvář nebo pochybná společnost se vyhne placení daní - při vrácení úvěru jim vracíte přece "jen peníze, které Vám půjčili".
- Rozhodčí doložka u pochybného rozhodce. Rozhodčí doložka znamená, že případné spory se nebudou rozhodovat u soudu, ale u tzv. rozhodčího soudu. To je často společnost s ručením omezeným nebo obyčejná právní kancelář. Takový rozhodce rozhoduje téměř vždy jen v zájmu klienta, který mu dodává spoustu případů. Rozhodčí řízení je velmi rychlé, často se u něj nestihnete ani bránit. Navíc je nákladné a náklady v řádu desetitisíců korun bude hradit strana, která prohraje - tedy nejspíše Vy, jako klient. Pozor, placení nákladů rozhodčího řízení se nevyhnete, budou automaticky součástí exekuce, která s velkou pravděpodobností bude po rozhodčím řízení následovat.
- Nemožnost splacení úvěru předem, vysoké poplatky za předčasné splacení. Zákon o spotřebitelském úvěru říká, že u spotřebitelských úvěrů a půjček máte právo splatit úvěr kdykoliv předem a v případě předčasného splacení po Vás může poskytovatel úvěru požadovat pouze odůvodněné náklady související s předčasným splacením úvěru a to maximálně do výše 1% z poskytnutého úvěru (u úvěrů kratších než rok maximálně 0,5%). Dejte si pozor na smlouvy, kde za předčasné splacení hrozí vysoké sankce, nebo kde musíte věřiteli doplatit všechny splátky až do konce úvěru. 

- Nízký úrok, ale vysoký poplatek. Některé společnosti kamuflují úroky za poplatek, odměnu nebo úplatu za poskytnutí úvěru (viděli jsme i odměnu za poskytnutí úvěru 60%), kterou potom "rozpustí" do splátek. Nejen že tím opticky snižují úrok, ale pokud smlouva obsahuje kouzelnou formulku "dlužník souhlasí v případě nezaplacení jedné splátky se ztrátou výhody splátek", budete při prvním opomenutí platby nuceni uhradit věřiteli nejen jistinu, kterou Vám půjčil, ale i celý poplatek najednou. 

- Požadavek na provizi nebo poplatek předem. Na trhu působí spousta podvodníků a podvodných společností, kteří nabízejí, že za poplatek seženou pro klienta výhodnou půjčku. V drtivé většině případů klient zaplatí poplatek a pak se dozví, že "půjčka z nějakého důvodu nebyla schválená.

 

TOPlist


Půjčky se zástavou nemovitosti Americká hypotéka
Informace na tomto webu se nevztahují na spotřebitelské úvěry poskytované dle zákona č. 257/2016 Sb.